Když si nejsem jistý co bude model dělat, tak ho nesmím ani zapínat.
Model se dá na vodu, zajistí se jeho vyvážení (model který se naklání na stranu nevypadá dobře a navíc se ve větru nebo vlně může převrátit).
Z bezpečnostních důvodů pro pásmo 40Mhz je nutno používat modulaci PCM, Dual Converse ( PPM nepoužívat), PCM je odolnější proti rušení.
Je možné pro ověření pásma použít scanner pásma 40Mhz, a zjistí se obsazené kanály, pro bezpečný provoz pyrotechnického modelu požadujeme na akci vypnout všechny vysílače, když to není možné, tak musí být volný kanál na obě strany( mám 51k tak musí být volný 50k a 52k), je to proto , že RC soupravy různých výrobců mají mezifrekvence někdy do + jindy do - ,,a tím dva kanály vedle sebe se mohou potkat / rušit.
Pásmo 40 Mhz se používá pro řízení ponorek, ( pásmo 2.4Ghz se nešíří pod vodou !! ), a také, že Futaby používají multi-switch moduly a ty na většině VF modulů v pásmu 2.4Ghz nefungují, existuje vyjímka kdy to chodí, ale je třeba si pořídit novou (Futabu) F-14 ripmax.com/Item.aspx?ItemID=P-CBF14N24SET6&Category=060-010-045
Když není scanner pásma, tak zapnout jen kormidlo, pohon a neškodné funkce pro ověření případného rušení, projeví se záškuby serv.
Neplatí pro RC soupravy na kmitočtu 2.4Ghz, tam je jiné kódování, přeskoky kanálů, Bezpečný provoz se dá zajistit Futaba RC FC-18, FC-28 a vložený FRsky VF modul, skáče 100x/s, osobní zkušenost, nic mně nezarušilo, ani na velkých akcích kde jsou v provozu desítky RC modelů.
Všechny efekty jsou bezpečně vypnuté, (páčkový vypínač-poloha páčky směr záď).
Nepoužívat různé divné vypínače ze šuplíků, nevhodné jsou otočné, posuvné...
Pozor: Když se zapne RC souprava, serva, servo-spínače provedou dost velký záškub než se přijímač srovná s vysílačem, když okruhy nejsou dodatečně jištěné vypínačem, může dojít k nechtěnému odpalu efektů. Jedná se o velmi nebezpečný jev.!!!!!
Malý příklad na foto, proto se také efekty směřují jedním směrem, za lodí musí být bezpečno.
A nemůžete s tím nic dělat....když to spustí.
Jistící vypínač efektu se zapne, až RC souprava spolehlivě pracuje a nejsou vidět moc velké zákmity serv, serva vždy trochu kmitají v nastavené hodnotě.(v modelu je moc zdrojů rušení).
Po dalších zkušenostech se kloním k dodatečnému jištění další RC třeba, 433Mhz, ( nebo jiný povolený kmitočet ), pro samostatné vypnutí nebo zapnutí efektů na vodě, když se k modelu nejde přiblížit a hlavní RC spojení nereaguje, nebo se divně chová, tento systém bude nutno ještě odzkoušet.
Ovládání 433 Mhz, 4 kanály, dosah cca. 200m, ale 50m bohatě stačí.
Provede se zkušební jízda, cca:5minut,(motory, zpátečka, kormidlo), při této jízdě se zpravidla pozná zda je nějaké rušení,(model nejde ovládat, chová se zmateně), když k tomu dojde, nelze pyrotechnické efekty zapnout, Model bude dělat jen tkz.křoví.
Když je vše v pořádku, je dostatečně velká vodní plocha, lze zapnout pyrotechnické efekty, Ty se ještě dělí na takové co se omezují jen na model (palubní výbuch-jen se spálí malé množství prachu-objeví se plamínek a obláček kouře, výstřel z děla je podobný efekt, nebo různé zábleskové simulace střelby).
Když je velká vodní plocha 50x50m, a jedna strana je bez diváků, je možno aktivovat rakety, vrhače protiponorkových pum, torpéda.
Na modelu kde něco selže, model opustí sestavu a uklidí se stranou, kontrola modelu se provede, až po akci.
Standartní doba na jednu sestavu boje je 10 až 15 minut, (modely vypotřebují pyrotechnické efekty).
Pohon modelu vydrží hodinu a více.
Před vyjmutím modelu z vody se vše v modelu vypne páčkovými vypínači(vypnuto k zádi).
Scanner Frekvence 40Mhz, červeně rozsvícené kontrolky jsou obsazené kanály,,Každý kdo provozuje svůj model zná svoji frekvenci,,když je obsazená model se nezapíná !!,hledá se kdo ten kanál obsadil a domluvit postup Sudá / Lichá, (loď jezdí v Sudá).